Egyedi gravírozott ékszer - INGYEN GRAVÍROZÁS!

Kérdése van? Hívjon minket! +36304753442

Blog

925 ezüst, sterling ezüst vagy színezüst, mit is jelent ez?

admin
925 ezüst, sterling ezüst vagy színezüst, mit is jelent ez?

Mit takarnak ezek a kifejezések?

925 ezüst, sterling ezüst, színezüst, mi a különbség?

Ha ezüstről beszélünk, akkor általában különböző kifejezésekkel találkozunk: 925 ezüst, sterling ezüst, illetve a színezüst. Mi is a különbség ezen kifejezések között? Ha azt hitte, hogy a 925 ezüst, amely a sterling ezüst és a színezüst ugyanaz, akkor bizony tévedett.  Ez két különböző anyag, amelyeknek más az összetétele, más élettartammal rendelkeznek és máshogyan használják, vagy éppen nem használják őket.

Mik a különbségek, vajon jobb-e az egyik a másiknál, van-e minőségben eltérés a két anyag között? Ha ezüst ékszert szeretne venni, akkor hogyan kell választani? Ebben a cikkben megpróbálunk választ adni ezekre a kérdésekre.

Az ezüst és az arany, ezek a gyönyörűen csillogó fémek mindig a gazdagság jele volt és a gazdagok kiváltsága volt ezek birtoklása és viselése. Mind az arany, mind az ezüst előfordul elemi formában.   Már évezredekkel ezelőtt is készítettek belőle ékszereket, edényeket, majd i.e. 400-tól a görögök már érméket is gyártottak belőle.

Wikipedia

Első pillantásra nem lehet megkülönböztetni a színezüstöt a sterling, illetve 925 ezüsttől.

Színezüst

A színezüst kémiai elem, a periódusos rendszerben a jele Ag. Tehát minden tárgy, amely színezüst, az 99,9 % ezüstből áll. Csak nagyon kis mértékben, 0,1 százalékban tartalmaz más elemeket. Nagyon  lágy, ezért nem nagyon alkalmas használati tárgyak készítésére. A lágyság azt is jelenti, hogy nagyon sérülékeny, könnyen hajlik, alakja sérül vagy deformálódik. Ezért a színezüstből általában nem készítenek ékszereket. A színezüst jelzése a 999-es szám, ami azt jelenti, hogy színezüst tartalma 99,9 %

925 ezüst, avagy sterling ezüst

Ha a színezüst a legtisztább ezüst, akkor ebből következik, hogy a 925 ezüst tulajdonképpen egy ötvözet, amikor más fém is található az ötvözetben, más fémmel kombinálják a színezüstöt. A sterling ezüst 92,5% -ban ezüst, és 7,5 %-ban valamilyen más ötvözetet, általában rezet, vagy cinket. Ezeknek a hozzáadott fémeknek köszönhetően a 925 ezüst jóval erősebb és tartósabb. Sokkal könnyebb vele dolgozni, a tárgyak formatartóak és kevésbé sérülékenyek. A 925 ezüst másik elterjedt neve a sterling ezüst, amely egy angol kifejezés és egy régi érmére utal.

A 925 ezüst könnyebben feketedik, mint a színezüst. A sötétedés természetes kémiai folyamat, a levegővel való érintkezés hatására jön létre, illetve azért, mert a 925 ezüstben található fémek könnyebben szulfidálódnak. Tehát, annak ellenére, hogy általában azt mondják,  az ezüst nem oxidálódik, hanem szulfidálódik. Az ezüst reakcióba lép a levegő kén tartalmával és az vékony réteget képez az ezüst felületén. Mivel a 925 ezüst több másfajta fémet is tartalmaz, ezért a szulfidálódás is erőteljesebben látható. Ez a réteg finom, nem karcoló ruhával könnyedén letörölhető.

Pixabay

Manapság már gyakran futtatják az ezüstöt ródiummal, vagy platinával. Ezek egy keményebb és ellenállóbb réteget kölcsönöznek az ezüstnek. Így az ékszer megtartja csillogó színét és a keményebb felület miatt kevésbé karcolódik.

Ha ezüst ékszerünket nem használjuk, érdemes dobozban vagy önzáró zacskóban tartani, így elkerüli a levegővel való érintkezést. Így tovább megtartja újszerű állapotát.